AD5113BCPZ5-500R7 OverviewThis file is contained in a package of 8-UFDFN Exposed Pad, CSP.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Cut Tape (CT) package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Positions are 64.The terminations are set at 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.3V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.AD5113 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 8 pins.A potentiometer conducts at a 5.5V supply voltage.There is a voltage delivery capability of 2.5/5V.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 750μA.Having a maximum supply current of 750nA, digital potentiometer is able to handle any load.The bandwidth to transfer data is 4MHz.
AD5113BCPZ5-500R7 FeaturesAvailable in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5113BCPZ5-500R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5113BCPZ5-500R7 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 5kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5113 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 750nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 750nA |
| Bandwidth | 4 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 4MHz |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 5000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Height | 600μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |