AD5122AWBCPZ10-RL7 OverviewThere is a 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.The digi devices displays 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Family AD5122 includes pentometer.16 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.This electronic potentiometer needs to operate at 700nA supply current in order to deliver its performance.The bandwidth for data transfer is 3MHz.
AD5122AWBCPZ10-RL7 FeaturesAvailable in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122AWBCPZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5122AWBCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±8% |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Base Part Number | AD5122 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Number of Taps | 128 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 55 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |