AD5160BRJ10-RL7 OverviewThe package contains SOT-23-8 files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The flow can be limited by 10kOhm.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.This digital potentiometer has the following additional features: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYThis digipot can operate under the 30% maximum resistance tolerance.It is designed to work at a minimum temperature of -40°C.
AD5160BRJ10-RL7 FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5160BRJ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5160BRJ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 45ppm/°C |
| Resistance Law | LINEAR |
| Control Interface | 3-WIRE SERIAL |
| Resistance Tolerance-Max | 30% |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |