AD5170BRM100-RL7 OverviewThere are 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.OTP is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.In the digi devices, 10 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The AD5170 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 10 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.At 3/5V, it can deliver voltage.Supply currents up to 3.5μA are supported.During quiescence, potentiameter consumes 3.5μA volts of current.
AD5170BRM100-RL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5170BRM100-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5170BRM100-RL7 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5170 |
| Pin Count | 10 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Memory Type | OTP |
| Max Supply Current | 3.5μA |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Bandwidth | 0.04 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 160 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |