AD5170BRM10-RL7 OverviewIt is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by OTP.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 10 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 3V to deliver its perfomance.8 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5170 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 8 pins on it.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 3.5μA.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 3.5μA.Potentiameter consumes quiescent current at 3.5μA.There are 4.8MHz bandwidth to transfer data.
AD5170BRM10-RL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5170BRM10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5170BRM10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | AD5170 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3.5μA |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Memory Type | OTP |
| Max Supply Current | 3.5μA |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 4.8MHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 160 |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |