AD5170BRM2.5-RL7 OverviewThere is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at OTP.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.10 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 2500Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices displays 10 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 2.5kOhm.Family AD5170 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.3/5V is the voltage it can deliver.There is a maximum limdigital potentiometer of 3.5μA in terms of supply current.3.5μA consumes quiescent current.
AD5170BRM2.5-RL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5170BRM2.5-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5170BRM2.5-RL7 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 2.5kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5170 |
| Pin Count | 10 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Memory Type | OTP |
| Max Supply Current | 3.5μA |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Bandwidth | 4.8 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 2500Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 160 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |