AD5175BRMZ-10 OverviewA package containing it contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 1024 taps that protect against overcurrent.Digital potentiometer is designed for terminations of 10.A 10 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In the AD5175 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.If the supply current is operated in the range of 300nA or higher, it will provide its performance.Max supply current 1μA is possible.To transfer data, there are 700 kHz bandwidths available.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.In order to ensure stability, pentometer runs dual supply voltage up to 2.5V volts.
AD5175BRMZ-10 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5175BRMZ-10 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5175BRMZ-10 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±15% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5175 |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 300nA |
| Nominal Supply Current | 300nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 1μA |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 700 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 1024 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 35 |
| Height | 950μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 3.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |