AD5204BN10 OverviewThis file is contained in a package of 24-DIP (0.300, 7.62mm).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.The terminations are set at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 2.5V power.The digi devices shows the 24 pins.The mount should be done in the direction of Through Hole.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.AD5204 family member.Amount Through Hole mounts the potentionmeter.The potentiameter has 24 pins.This digital variable resistor displays Cascade Pin, Selectable Address.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Added features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYThere is a quiescent current consumption at 12μA.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 2.3V in order to ensure stable power.
AD5204BN10 FeaturesAvailable in 24-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 12μA
AD5204BN10 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5204BN10 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin, Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 700 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | AD5204 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Quiescent Current | 12μA |
| Bandwidth | 0.721 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Length | 31.75mm |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |