AD5206BRZ100 OverviewA package containing it contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 6 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.As a reference, this programmable potentiometer includes 6 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 2.5V and is powered by it.A 24 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the AD5206 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 24 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.It has the following additional features: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYIf the supply current is operated in the range of 12μA or higher, it will provide its performance.Max supply current 12μA is possible.When the current is 12μA, potentiameter consumes quiescent current.To transfer data, there are 721 kHz bandwidths available.With a dual supply voltage of 2.7V, you can conduct this pentometer.In order to ensure stability, pentometer runs dual supply voltage up to 2.3V volts.
AD5206BRZ100 FeaturesAvailable in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 12μA
AD5206BRZ100 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5206BRZ100 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 700 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5206 |
| Pin Count | 24 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Current | 12μA |
| Nominal Supply Current | 12μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 12μA |
| Quiescent Current | 12μA |
| Bandwidth | 0.069 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| -3db Bandwidth | 721 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Height | 2.35mm |
| Length | 15.6mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |