AD5207BRU50-REEL7 OverviewThere is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.14 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V ±2.2V~2.7V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.With this digital variable resistor, you can find Cascade Pin.
AD5207BRU50-REEL7 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5207BRU50-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5207BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Temperature Coefficient | 500 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.2V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.125 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 500ppm/°C |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |