AD5207BRUZ10-RL7 OverviewThe package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 14 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.2V~2.7V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 10kOhm.The AD5207 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.The supply current must be operated at 20nA in order to deliver its performance.A maximum supply current of 40μA can be handled by digital potentiometer.Data transfer bandwidth is 600 kHz.Use a dual supply voltage of 2.7V for this pentometer.Pentometer runs dual supply voltage up to 2.2V to ensure stable power.
AD5207BRUZ10-RL7 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5207BRUZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5207BRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 500 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.2V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5207 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 20nA |
| Nominal Supply Current | 20nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 40μA |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| -3db Bandwidth | 600 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.2V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Height | 1.1mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |