AD5220BR100-REEL OverviewA package containing 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.The pentometer consists of 128 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices shows pins 8.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.This object belongs to the AD5220 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has a total of 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.There are two additional features of this digital potentiometer: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLYThis electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 15μA amps.There is 15μA quiescent current consumed by potentiameter at 15μA.
AD5220BR100-REEL FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 15μA
AD5220BR100-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5220BR100-REEL Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 800 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5220 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 15μA |
| Quiescent Current | 15μA |
| Bandwidth | 0.069 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |