AD5222BR1M-REEL7 Overview14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 1MOhm can be applied.
AD5222BR1M-REEL7 FeaturesAvailable in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5222BR1M-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5222BR1M-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Resistance | 1MOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Number of Taps | 128 |
| Temperature Coefficient (Typ) | -35ppm/°C |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |