AD5222BRU10 OverviewIt is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 128 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.14 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLYThe programmable potentiometer has 2 channels on it.VOLUME CONTROL CIRCUIT can be used to sort the digital pot's consumer IC type.
AD5222BRU10 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5222BRU10 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5222BRU10 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Resistance | 10kOhm |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Consumer IC Type | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| Number of Taps | 128 |
| Temperature Coefficient (Typ) | -35ppm/°C |
| Harmonic Distortion | 0.005% |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |