AD5232BRU10-REEL7 OverviewThere are 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 10000Ohm.The performance of 2.5V is provided by 2.5V.In the digi devices, 16 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The AD5232 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 16 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYIn order for it to function properly, the supply current must be operated at 3.5μA.Supply currents up to 3.5μA are supported.During quiescence, potentiameter consumes 3.5μA volts of current.Data transfers are limited to 500 kHz bandwidth.Make sure the dual supply voltage on this pentometer is 2.75V.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5232BRU10-REEL7 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5232BRU10-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5232BRU10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | -40% +20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 600 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5232 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 3.5μA |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 3.5μA |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Bandwidth | 0.5 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 500 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Length | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |