AD5245BRJZ100-RL7 OverviewA package containing it contains SOT-23-8.As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.A 8 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the AD5245 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5.5V.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.If the supply current is operated in the range of 3μA or higher, it will provide its performance.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.Max supply current 3μA is possible.When the current is 3μA, potentiameter consumes quiescent current.To transfer data, there are 1.2MHz bandwidths available.
AD5245BRJZ100-RL7 FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5245BRJZ100-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5245BRJZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5245 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3μA |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 3μA |
| Quiescent Current | 3μA |
| Bandwidth | 0.04 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 1.2MHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |