AD5248BRM10-RL7 OverviewA package containing 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
AD5248BRM10-RL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5248BRM10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5248BRM10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | -20% +55% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 160 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 35ppm/°C |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |