AD5272BRMZ-50-RL7 OverviewThere is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 1024 taps to prevent overcurrent.10 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 2.5V.The digi devices displays 10 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Family AD5272 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 2.75V.+-2.53/5V is the voltage it can deliver.This electronic potentiometer needs to operate at 1μA supply current in order to deliver its performance.The bandwidth for data transfer is 300 kHz.Ensure that this pentometer is operated with a maximum dual supply voltage of 2.75V.In order to ensure pentometer stable power, the unit runs on dual supply voltage up to 2.5V.
AD5272BRMZ-50-RL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
AD5272BRMZ-50-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5272BRMZ-50-RL7 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±1% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 5 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5272 |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Power Supplies | +-2.53/5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Nominal Supply Current | 1μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.12 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 300 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 1024 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 35 |
| Length | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |