AD5290YRMZ10-R7 Overview10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 10 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 15V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 10 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of ±15V 30V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.A member of the family AD5290 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 10 pins.Using this digital variable resistor, you will find Cascade Pin.Additional features of this digital potentiometer include: DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONThe supply current needs to be operated in the range of 15μA.With 4MHz, it is capable of maintaining high accuracy.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 15μA.In order to transfer data, there is 470 Hz bandwidth available.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 15V.Dual supply voltages up to 10V are used to ensure stable power.
AD5290YRMZ10-R7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
AD5290YRMZ10-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5290YRMZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Additional Feature | DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION |
| Voltage - Supply | ±15V 30V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 4MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5290 |
| Pin Count | 10 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 15μA |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 15μA |
| Bandwidth | 0.47 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 15V |
| -3db Bandwidth | 470 Hz |
| Min Dual Supply Voltage | 10V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Length | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |