AD5300WBRTZ-RL7 OverviewIn the SOT-23-6 package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 3V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The Automotive Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~105°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tape & Reel (TR) for the sake of space saving. 6 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number AD5300, which is its base part number. In order to make it work, 6 pins have been designed. There is a 3/5V power supply that is required to operate it. With a total of 6 pins, it is equipped with a high level of security. It can accept a maximum voltage of 5.5V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 2.7V is required for it to operate.
AD5300WBRTZ-RL7 FeaturesSOT-23-6 package
6 pin count
6 pins
Minimal input voltage of 2.7V
Automotive series
AD5300WBRTZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5300WBRTZ-RL7 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1.4mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5300 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 1.4mW |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 0.25mA |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Slew Rate | 1 V/μs |
| Architecture | String DAC |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | Supply |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 6μs |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 250 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±0.25 (Max) |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |