AD5311RBRMZ OverviewIt is supplied in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. It is powered from a supply voltage of 3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. It is a type of FPGA belonging to the nanoDAC® seies. The operating temperature should be kept at -40°C~105°C when operating. This FPGA model is contained in Tube for space saving. It is designed with 10 terminations. Its base part number AD5311 can be used to find related parts. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. It is equipped with 10 pin count. It supports the maximal supply voltage of 5.5V. It is able to work with the minimal supply voltage of 1.8V.
AD5311RBRMZ Features10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 pin count
nanoDAC® series
AD5311RBRMZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5311RBRMZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Weight | 143.193441mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Series | nanoDAC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5311 |
| Pin Count | 10 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Power Dissipation | 1.4mW |
| Number of Bits | 10 |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | I2C |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 7μs |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0488% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±0.5 (Max) |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Height | 950μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 3.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |