AD5312BRMZ-REEL7 OverviewThe package that contains this software is called 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width). In order for the device to operate, a supply voltage of 3V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. It is recommended that the operating temperature be kept within the range -40°C~105°C while the machine is operating. It is designed to maximiTape & Reel (TR)e space efficiency by containing the FPGA model in Tape & Reel (TR). In total, it has a total of 10 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number AD5312 as a starting point. A total of 10 pins are included in this device. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.5V. Using 2.5V as the minimum supply voltage, it can operate.
AD5312BRMZ-REEL7 Features10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 pin count
Minimal input voltage of 2.5V
AD5312BRMZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5312BRMZ-REEL7 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 12.5mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5312 |
| Pin Count | 10 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Power Dissipation | 2.5mW |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.45mA |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Slew Rate | 0.7 V/μs |
| Architecture | String DAC |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 143 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V~5.5V |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V~5.5V |
| Settling Time | 9μs |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 143 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.05 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |