AD676JD OverviewThe analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 28-CDIP (0.600, 15.24mm) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 28 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 12V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 28 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Through Hole.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at 0°C~70°C.The number of samples of audio recorded every second is 100k Hz.The input type of this electronic AD converter is Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 28 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is ±12V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD676 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.A supply type can be classified by a Dual number.It is possible to mount the analogue to digital converter using Through Hole.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 12V.It operates with the minimal supply voltage of 5V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 480mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 480mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The maximal input type of this electronic AD converter is 10V.The digital converter supports the minimal input voltage of 5V.The dual supply type of this electronic AD converter is 12V.It operates with the maximal dual supply voltage of 12.6V.It operates with the minimal dual supply voltage of 11.4V.This DC DC switching regulator operates from a supply current of 10mA.
AD676JD Features1 Functions
28 basic kinds of terminations
28 pin count
Minimal supply voltage of 5V
AD676JD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD676JD ADC applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Max Power Dissipation | 480mW |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD676 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Nominal Supply Current | 14.5mA |
| Power Dissipation | 480mW |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Single Ended |
| Min Input Voltage | 5V |
| Architecture | SAR |
| Max Input Voltage | 10V |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±12V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Max Dual Supply Voltage | 12.6V |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 11.4V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 12V |
| Input Capacitance | 50pF |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 89 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Height | 4.2mm |
| Length | 37.85mm |
| Width | 15.49mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |