AD679BJ OverviewThe analogue to digital converter is designed with 14 Bits.The AD converter is embedded in the 44-LCC (J-Lead) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 44 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 12V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 44 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT APPLICABLE to be essentially indestructible.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 128k Hz.The input type of this electronic AD converter is Single Ended.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Flash.There are 44 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is ±12V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.75 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD679 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.There are several types of supply, categorized by Dual.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 5V.ADC converters can be mounted using Surface Mount.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 745mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 745mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The maximal input type of this electronic AD converter is 5.02V.The digital converter supports the minimal input voltage of 4.98V.The maximal supply current amounts to 34mA.The dual supply type of this electronic AD converter is 12V.It operates with the maximal dual supply voltage of 12.6V.It operates with the minimal dual supply voltage of 11.4V.
AD679BJ Features1 Functions
44 basic kinds of terminations
44 pin count
AD679BJ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD679BJ ADC applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 745mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | AD679 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation | 745mW |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Current-Max | 34mA |
| Input Type | Single Ended |
| Min Input Voltage | 4.98V |
| Architecture | Flash |
| Max Input Voltage | 5.02V |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 128 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±12V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 128k |
| Max Dual Supply Voltage | 12.6V |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 560mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 11.4V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 12V |
| Input Capacitance | 10pF |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Conversion Time-Max | 6.3μs |
| Height Seated (Max) | 3.43mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |