AD693AQ OverviewPackaging consists of materials from Tube.There is a 20-CDIP (0.300, 7.62mm) package that is used in order to conserve space.This type of Signal Conditioner is capable of providing superior performance.Through Hole is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C.Sensor and detector interface uses the input type Voltage.According to its base part number of AD693, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 24V that is used to operate it.As an electronic device, it is a 20-pin type.Each 20 component pin is designed for a specific purpose.A Through Hole mounting is used.Maintaining the operating supply current at 20mA may improve efficiency.The supply voltage will be exceeded by 36V and failures will occur.In the case of a lower supply voltage than 12V, failures will occur.A 1 channel is designed for the transmission of data.A control can be made over the output current of 20mA.
AD693AQ FeaturesWith 24V channels
operate temperature at the range of 20mA
AD693AQ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD693AQ applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Signal Conditioner |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 24V |
| Base Part Number | AD693 |
| Pin Count | 20 |
| Max Output Current | 20mA |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 12V |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Output Current | 20mA |
| Max Supply Current | 700μA |
| Quiescent Current | 500μA |
| Input Type | Voltage |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200μV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.5dB |
| Input Bias Current | 20nA |
| Number of Amplifiers | 5 |
| Height | 3.56mm |
| Length | 26.92mm |
| Width | 7.87mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |