AD694JR OverviewThere is a package that contains materials from Bulk.Sensor and detector interface is used to save space by using the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.The characteristics of Current Transmitter enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C~70°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Voltage.Using its base part number AD694 you can locate related electronic parts.Surface Mount is mounted in the way.An output type of Voltage is used.By maintaining the operating supply current at 23mA, more efficiency can be achieved.The current supply 23mA is permissible for use.Supplier device package 16-SOIC is used by this company.
AD694JR Featuresoperate temperature at the range of 23mA
AD694JR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD694JR applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Current Transmitter |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Base Part Number | AD694 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Input Type | Voltage |
| Current - Supply | 23mA |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |