AD694KR OverviewThe product is packaged with the materials of Bulk.In order to save space, 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages are used.This type of Current Transmitter provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C.The input type is Voltage.Electronic parts related to this part can be found by using its base part number AD694.There is a mounting in the way of Surface Mount.As an output type, it uses Voltage.By maintaining the operating supply current at 23mA, improved efficiency can be achieved.Sensor and detector interface may be used wSensor and detector interfaceh a supply current of 23mA.16-SOIC is the supplier device package used by the company.
AD694KR Featuresoperate temperature at the range of 23mA
AD694KR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD694KR applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Current Transmitter |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | AD694 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Input Type | Voltage |
| Current - Supply | 23mA |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |