AD698AP OverviewThe product is packaged with the materials of Tube.In order to save space, 28-LCC (J-Lead) packages are used.This type of Signal Conditioner provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C.The input type is Voltage.In order to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line, 28 terminations are used.Electronic parts related to this part can be found by using its base part number AD698.A number of 1 functions have been configured.A voltage of 15V is used as the supply voltage.Electronic devices with 28-pins are used in this device.Pins on 28 components are designed to perform the specified functions.There is a mounting in the way of Surface Mount.By maintaining the operating supply current at 15mA, improved efficiency can be achieved.A failure will occur if the supply voltage exceeds 13V.If the supply voltage is below 13V, failures will occur.Using it, 40mA can be controlled in terms of its output current.
AD698AP FeaturesWith 15V channels
operate temperature at the range of 15mA
AD698AP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD698AP applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Signal Conditioner |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD698 |
| Pin Count | 28 |
| Max Supply Voltage | 13V |
| Min Supply Voltage | 13V |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Output Current | 40mA |
| Input Type | Voltage |
| Max Input Voltage | 3.5V |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Source Url Status Check Date | 2013-05-01 14:56:16.334 |
| Negative Supply Voltage-Max | -18V |
| Negative Supply Voltage-Min | -6.5V |
| Length | 11.505mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |