AD7151BRMZ-REEL OverviewThe package contains materials from Tape & Reel (TR).The 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is used to save space.Since it is a type of Capacitance-to-Digital Converter, it is capable of providing superior performance.As a mounting method, Surface Mount is employed.In order to avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be maintained at -40°C~85°C.The input type of the program is Voltage.A 10 termination is used to prevent signals from reflecting off the transmitter end of the cable.Its base part number of AD7151 can be used to locate related electronic parts.The system is configured with 1 functions.This is a type of electronic device with 10-pins.The pins of the 10 component are designed to perform the function for which they were designed.The output type is Digital.When the operating supply current is maintained at 120μA, improved efficiency can be achieved.A minimum supply voltage of 2.7V is maintained.The 1 channels are designed for the transmission of data.In applications with a supply voltage of 3.6V, it is used.
AD7151BRMZ-REEL Featuresoperate temperature at the range of 120μA
consumer IC type: 2.7V
AD7151BRMZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7151BRMZ-REEL applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7151 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Digital |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | 2-Wire, I2C |
| Operating Supply Current | 120μA |
| Power Dissipation | 300μW |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 sps |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |