AD7195BCPZ OverviewIn the manner of 32-VFQFN Exposed Pad, CSP, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 24 Bits.It is part of the Tray package, which is included in the download.In the 32 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 32 termination.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 2.7V~5.25V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 5V at all times.A set of 32 pins is included in the design.For the sake of reliability, it must be operated at a minimum operating temperature of -40°C.The maximum operating temperature of the device is set at 105°C to ensure its reliability at all times.There is a 32 pin count that is included in this device.It is capable of supporting the maximum possible voltage supply for 5.25V.It operates at a maximum voltage of 4.75V when the maximum voltage is supplied for its operation.The efficiency will be high if the supply voltage is kept at 5V and there is no variation in the supply voltage.It is possible to convert numbers to words and figures to words through 1 converters, which are available on the Internet.5.5mA is the nominal supply current that is being supplied.It is worth noting that the A/D converter has 4 channels.An electronic part of this type has a maximum input type of 5V.A ADC, DELTA-SIGMA converter is a device that varies the voltage coming from the source for the input and the voltage coming from the output.
AD7195BCPZ FeaturesAD7195BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7195BCPZ AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 35.5mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7195 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 5.5mA |
| Power Dissipation | 35.5mW |
| Number of Bits | 24 |
| Min Input Voltage | 500mV |
| Max Input Voltage | 5V |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 4.8 ksps |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 35.5mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 15 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Output Format | SERIAL |
| Height | 750μm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 5.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |