AD7237AAR OverviewIt is supplied in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It is powered from a supply voltage of 12V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. It is a type of FPGA belonging to the DACPORT® seies. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when operating. This FPGA model is contained in Tube for space saving. It is designed with 24 terminations. Its base part number AD7237 can be used to find related parts. It is designed with 24 pins. It is equipped with 24 pin count. It supports the maximal supply voltage of 16.5V. It is able to work with the minimal supply voltage of 10.8V.
AD7237AAR Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
24 pin count
24 pins
DACPORT® series
AD7237AAR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7237AAR Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | DACPORT® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 12V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7237 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 16.5V |
| Min Supply Voltage | 10.8V |
| Power Dissipation | 300mW |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 15mA |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±10.8V~16.5V |
| Settling Time | 8μs |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 10.8V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Conversion Rate | 125 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±0.9 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Analog Output Voltage-Max | 5V |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Analog Output Voltage-Min | -5V |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |