AD73311ARZ-REEL OverviewThe package is packaged in the way that 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) would package it.In order to design this electronic part, 16 Bits have been used.The package Tape & Reel (TR) contains this file embedded in it.It is a method of terminating a transmission line with an impedance-matching device that is known as 20 termination.Using 2.7V~5.25V, this electrical device converts AC voltage into regulated DC voltage and drives a load with regulated DC power.A voltage of 2.7V~5.25V is provided to this electrical device by its supply/digital voltage.In order to establish its related parts, one needs to identify the base part number associated with the part.A 3V supply voltage should be used for the supply voltage.In terms of its design, it has 20 pins.To ensure its reliability, it is designed to operate at the minimum temperature of -40°C when operating.As a matter of reliability, it is designed to operate at the maximal operating temperature of 85°C.There are a total of 96 pins on this device.Supports 3.3V's maximum supply voltage at the time of installation.This device reaches its maximum operating voltage when it is supplied with a voltage of 2.7V.It is mounted in a way that is in line with Surface Mount.There is a high probability of obtaining high efficiency if the supply voltage at 5V is maintained.In order for the switching regulator to work, the supply current has to be 22.5mA.There is a type of electrical device called General Purpose which is used in this application.In the case of nominal supply currents, 22.5mA is the number.
AD73311ARZ-REEL FeaturesAD73311ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD73311ARZ-REEL AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 50mW |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD73311 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 22.5mA |
| Nominal Supply Current | 22.5mA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 64 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |