AD73311LARSZ-REEL OverviewIn the manner of 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 16 Bits.It is part of the Tape & Reel (TR) package, which is included in the download.In the 20 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 20 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~5.25V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 2.7V~5.25V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 3V at all times.A set of 20 pins is included in the design.For the sake of reliability, it must be operated at a minimum operating temperature of -40°C.The maximum operating temperature of the device is set at 105°C to ensure its reliability at all times.There is a 20 pin count that is included in this device.It is capable of supporting the maximum possible voltage supply for 3.3V.It operates at a maximum voltage of 2.7V when the maximum voltage is supplied for its operation.There is a way to mount it according to Surface Mount.The efficiency will be high if the supply voltage is kept at 3V and there is no variation in the supply voltage.The DC switching regulator of this design operates with a supply current of 12.5mA.This electrical device has the type General Purpose, meaning that it is an electronic device.12.5mA is the nominal supply current that is being supplied.There is a 3V power supply that powers the unit.
AD73311LARSZ-REEL FeaturesAD73311LARSZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD73311LARSZ-REEL AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 50mW |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD73311 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 12.5mA |
| Nominal Supply Current | 12.5mA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 64 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 76 dB |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |