AD73311LARUZ OverviewPackaged in the manner of 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width).An electronic part designed with 16 Bits is used in this product.As part of the Tube package, it is embedded.20 termination involves impedance-matching a transmission line.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 2.7V~5.25V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 2.7V~5.25V volts.The base part number identifies its related parts.As long as the supply voltage is kept at 3V, it is fine.20 pins are used to design it.Ensure its reliability by operating at -40°C°C minimum operating temperature.For reliability, the maximum operating temperature is 105°C.The pin count is 20.Ensures that 3.3V is supplied with its maximum supply voltage.A maximum voltage of 2.7V is required for its operation.The mount faces Surface Mount.A high-efficiency supply voltage is 3V.The DC switching regulator operates on a supply current of 12.5mA.Electrical devices of this type are General Purpose.It is powered by a 3V battery.
AD73311LARUZ FeaturesAD73311LARUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD73311LARUZ AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 50mW |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD73311 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 12.5mA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 64 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 76 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |