AD73322LARU Overview28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is the way it is packaged.16 Bits were used to design this electronic part.The Tube package contains it.In 28 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The supply/analog voltage of this electrical device is 2.7V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 2.7V~5.5V has a 2.7V~5.5V supply voltage/digital voltage.3V should be the supply voltage.There are 28 pins on it.This electrical device has a power rating of 73mW Watts.Keeping the operating temperature below 85°C is recommended.It uses a TELECOM CIRCUIT-based telecom IC.
AD73322LARU FeaturesAD73322LARU ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD73322LARU AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Power (Watts) | 73mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Number of Terminals | 28 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | AD73322L |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | TSSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Nom | 3 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | AD73322LARU |
| Package Code | TSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Risk Rank | 5.04 |
| Part Package Code | TSSOP |
| Series | - |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 741 kΩ |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition | Thin Film |
| Power (Watts) | 73 mW |
| Power Rating | 250 mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage Rating | 150 V |
| Height | 650 µm |
| Width | 4.4 mm |
| Length | 9.7 mm |