AD73360LAR Overview28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is the way it is packaged.16 Bits were used to design this electronic part.The Tube package contains it.In 28 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The supply/analog voltage of this electrical device is 3V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.3.3V should be the supply voltage.There are 28 pins on it.This electrical device has a power rating of 80mW Watts.Keeping the operating temperature below 85°C is recommended.It uses a TELECOM CIRCUIT-based telecom IC.At least -40°C should be the operating temperature.
AD73360LAR FeaturesAD73360LAR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD73360LAR AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Power (Watts) | 80mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |