AD73360LARZ-REEL OverviewIn this case, it is packaged in the same way as 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).A 16-Bit electronic part was designed for this application.It is included in the Tape & Reel (TR) package.It is the practice of terminating transmission lines with impedance-matching devices.2.7V~5.5V serves as the supply/analog voltage for this electrical device, which transforms AC voltage into regulated DC voltage and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device is supplied with 2.7V~5.5V as the digital voltage or supply voltage.Using the base part number of a component, its related parts can be found based on that number.It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V.28 pins are used in the design of this board.In order to ensure its reliability, it operates at the minimal operating temperature of -40°C.In order to ensure the reliability of the system, it operates at the maximum operating temperature of 85°C.The 28 pin count is provided.The maximum voltage that can be supplied by 3.6V is supported by it.There is a maximum voltage provided for its operation that reaches 2.7V.As long as the supply voltage is maintained at 3.3V, the efficiency will be high if the supply voltage is kept at 3.3V.General Purpose is the type of electrical device that this is.It is possible to convert numbers to words as well as figures to words by using 6 converters.There is a maximum input type of 1.6V for this electronic part.
AD73360LARZ-REEL FeaturesAD73360LARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD73360LARZ-REEL AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Power Rating | 80mW |
| Max Power Dissipation | 80mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD73360 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 80mW |
| Number of Bits | 16 |
| Max Input Voltage | 1.6V |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 2.05 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Number of Converters | 6 |
| Conversion Rate | 64 ksps |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |