AD7339BS OverviewADCs/DACs is included in package 52-QFP.A Tray package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding ADC, DAC can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 5V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 52 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 2 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 52.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters requires at least 4.5V power supply.A voltage exceeding 5.5V is prohibited for supply of the part.
AD7339BS FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
AD7339BS ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD7339BS ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | ADC, DAC |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 2M |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |