AD73460BB-80 OverviewPackaged in the manner of 119-BGA.An electronic part designed with 16 Bits is used in this product.As part of the Tray package, it is embedded.119 termination involves impedance-matching a transmission line.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 3.3V, converted from AC voltage to DC voltage.As long as the supply voltage is kept at 3.3V, it is fine.The pin count is 119.Maintain a temperature below 85°C during operation.It is necessary to keep the supply voltage (Vsup) higher than 3V to maintain normal operation.At the very least, the operating temperature should be -40°C.
AD73460BB-80 FeaturesAD73460BB-80 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD73460BB-80 AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Package / Case | 119-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) |
| Number of Terminations | 119 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 119 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B119 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 6 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Number of Bits | 16 |
| Address Bus Width | 14 |
| Voltage - Supply, Analog | 3.3V |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 24 |
| Format | FIXED POINT |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Length | 22mm |
| Height Seated (Max) | 2.27mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |