AD7396ARZ-REEL OverviewThere is a 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package that includes this component. It is powered from a supply voltage of 3V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tape & Reel (TR). Total terminations are 24. In order to find related parts, you can use its base part number AD7396. It has a total of 24 pins that are designed for it. Designers can fully utili3Ve its flexibility with 3V supply voltage. Power is provided by a 3/5V battery that is included with the device. As far as the pin count is concerned, it has 24 pins. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. With a minimum supply voltage of 2.7V, it is able to function.
AD7396ARZ-REEL Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
24 pin count
24 pins
Minimal input voltage of 0V
AD7396ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7396ARZ-REEL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7396 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 1mW |
| Number of Bits | 12 |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 0V |
| Architecture | R-2R |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 17 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Min Output Voltage | 0V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 70μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0488% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 17 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |