AD7397ARZ-REEL OverviewThere are two packages that contain it: 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package and X package. The supply voltage is 3V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~125°C range. There is an FPGA model contained in Tape & Reel (TR) in order to conserve space. In total, it has 24 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number AD7397 as a base. In this case, there are 24 pins on the board. The 3V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The device runs on a 3/5V battery and requires no additional power supply to operate. This device has a pin count of 24 in it. A maximum supply voltage of 5.5V can be applied to this product. The minimal supply voltage required for it is 2.7V.
AD7397ARZ-REEL Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
24 pin count
24 pins
Minimal input voltage of 0V
AD7397ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7397ARZ-REEL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7397 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 1mW |
| Number of Bits | 10 |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 0V |
| Architecture | R-2R |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 17 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Min Output Voltage | 0V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 70μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1953% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 17 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |