AD7877ACPZ-REEL7 OverviewIn terms of packaging, this product comes in a Tape & Reel (TR) package.As part of the 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package.Data acquisition performance is improved by adapting the SPI interface to the device.Surface Mount-axis mounting is done.In case your meter doesn't read 2.7V~5.25V for the supply voltage, you should rewire the unit.This chip should have an average operating temperature of -40°C~85°C.There are a total of 32 terminals, each with its own functions.There is a base part number for this device, AD7877.Approximately 32 pins are present in the part.With it, you can reference the voltage in External Internal.Designed for specialized data acquisition applications.This linear device can accept voltages as low as 2.7V.Acquires data at high resolution using 12-bits.The part requires 1μA supply current in order to function normally.Also, it can be used as an IC for CONSUMER CIRCUIT consumer applications.In order to achieve amazing performance, this video processing device combines 9 channels.FUNCTIONALLY IT OPERATES FROM 2.2 TO 5.25V is compounded with additional features.
AD7877ACPZ-REEL7 FeaturesAD7877ACPZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7877ACPZ-REEL7 Touch Screen Controllers applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Additional Feature | FUNCTIONALLY IT OPERATES FROM 2.2 TO 5.25V |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD7877 |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 9 |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Power Dissipation | 3.2mW |
| Number of Bits | 12 |
| Min Input Voltage | 1V |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Input Capacitance | 30pF |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External Internal |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |