AD7879-1ACBZ-RL OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package available for this product.In addition to the 16-VQFN Exposed Pad, CSP package, this item was sent separately.This is mainly due to the I2C, Serial interface on the device, which means that it can perform better in terms of data acquisition as a result of this feature.In this case, we are mounting the part in the Surface Mount-axis.I strongly recommend you to redo the circuit if your meter does not display 1.6V~3.6V for the supply voltage, according to how this unit is designed.In order for this chip to operate effectively, it should have an operating temperature of -40°C~85°C.In the system, there are 12 terminals, each with its own function.The base part number of this device is AD7879, which stands for AD7879 as the manufacturer's code.It is a 12 pin part, which is composed of a total of 12 pins.As well as providing voltage reference for External, it also provides current reference for External.Data acquisition device with 12-pin connector for specialized applications.There is an update to this product, which makes it more flexible in terms of design.Data acquisition device with high resolution 12-bits.This device will run optimally when the supply voltage is set to 2.6V, which is the recommended voltage.The acquisition of a high-level analog source involves implementing an analog input channel with a 2 value.
AD7879-1ACBZ-RL FeaturesAD7879-1ACBZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7879-1ACBZ-RL Touch Screen Controllers applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD7879 |
| Pin Count | 12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | I2C, Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Sampling Rate | 105 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Analog Input Voltage-Max | 3.6V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Voltage Reference | External |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |