AD7896ARZ-REEL OverviewThe analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 8 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 8 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 100k Hz.The input type of this electronic AD converter is Single Ended.There are Supply reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 8 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.5 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD7896 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Single can be used to categorize supply types.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.5V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The ADC converter operates from 3/5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 10.8mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 10.8mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The maximal input type of this electronic AD converter is 5.5V.The output it is configured with uses TTL.
AD7896ARZ-REEL Features1 Functions
8 basic kinds of terminations
8 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
3/5V power supplies
AD7896ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7896ARZ-REEL ADC applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 10.8mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7896 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | 2-Wire, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 10.8mW |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Supply |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 9mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |