AD7943BRSZ-REEL OverviewA 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 20 terminations. Related parts can be found by using its base part number AD7943. 20 pins are designed into the device. A 5V-volt supply allows designers to fully utili5Ve its flexibility. In addition to this, it has 20 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 4.5V, it is able to work properly.
AD7943BRSZ-REEL Features20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
20 pin count
20 pins
Minimal input voltage of -10V
AD7943BRSZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7943BRSZ-REEL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 25μW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD7943 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Power Dissipation | 25μW |
| Number of Bits | 12 |
| Max Output Voltage | 20V |
| Min Input Voltage | -10V |
| Architecture | R-2R |
| Max Input Voltage | 10V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Serial |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 1.7 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Min Output Voltage | 0V |
| Settling Time | 600μs (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1.7 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±0.5 (Max) |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |