AD800-52BRZRL OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 20. Voltage is provided by the part at 5V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. On the device, there are 1. For normaloperation, 51.84MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature -40°C~85°C. The component can supply a voltage of -4.5V~-5.5V. The main purpose of the component is DS-3, STS-1. Searching for information about AD800 starts with the base part number. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 20 pins are designed. A total of 20 pins are included. Voltage should be kept at -5.5V. The supply current of this part can be set to 180mA.
AD800-52BRZRL FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of -5.5V
AD800-52BRZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD800-52BRZRL application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Voltage - Supply | -4.5V~-5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD800 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | -5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Operating Supply Current | 180mA |
| Nominal Supply Current | 180mA |
| Frequency (Max) | 51.84MHz |
| Data Rate | 156 Mbps |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5.2V |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | DS-3, STS-1 |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -4.5V |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |