AD8075ARUZ OverviewThis package is packaged as a Tube.16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package reduces space by providing access to class d amp.As a result of audio amplifiers high performance, audio amplifier is a great choice for Buffer.According to Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Audio amp can be located using its base part number AD8075.On audio digital amplifier, there is a pin count of 16.16 terminations make up digital amplifiers structure.Its -3db bandwidth is 550MHz.This amplifier operates on a current supply of 30mA.The board is constructed wamplifier ich 16 pins.Temperatures should be below 85°C.Temperatures of at least -40°C are recommended for operation.The number of available channels is currently 3.It is possible to achieve a high efficiency due to the 5V supply voltage.A value of 70mA is set for the output current in this case.An external influence cannot affect it since it consumes 10mA quiescent current.
AD8075ARUZ Features16 pins
3 channels
AD8075ARUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8075ARUZ Video Amps and Modules applications.
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Buffer |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8075 |
| Pin Count | 16 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Power Dissipation | 1W |
| Output Current | 70mA |
| Quiescent Current | 10mA |
| Slew Rate | 1350V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~11V ±4.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5mV |
| Bandwidth | 600MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 10μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 74dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Gain | 6 dB |
| Settling Time | 4 ns |
| -3db Bandwidth | 550MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 10μA |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Bias Current | 5μA |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6V |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |