AD8182ANZ OverviewThis chip is designed to be run at a {0} voltage level. Please keep this in mind when using it.
AD8182ANZ FeaturesAD8182ANZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD8182ANZ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Feature | Buffered |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 780MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4V~6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |