AD820ARZ-REEL7 OverviewIt is packaged in an 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a J-FET-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tape & Reel (TR) case. It is estimated that there will be at least 8 terminations this year. A total of 8 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 8 pins. Op amp ic rates 1mV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~85°C. A supply current of 900μA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 120dB. There are a total of 1 channels available on the op amps. One of its many advantages is that buffer op amp outputs Rail-to-Rail signals. An buffer amplifier is packed in a TAPE AND REEL-shape according to the design. The quiescent current is 900μA.
AD820ARZ-REEL7 Features8 Pins
supply voltage of 5V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD820ARZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD820ARZ-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD820 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 900μA |
| Power Dissipation | 1W |
| Quiescent Current | 900μA |
| Supply Current-Max | 0.9mA |
| Slew Rate | 3V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 2pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~36V ±2.5V~18V |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 1.9MHz |
| Gain Bandwidth Product | 1.8MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 1900 kHz |
| Voltage Gain | 120dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.005μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 400μV |
| Settling Time | 4.5 μs |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.000025μA |
| Programmable Power | NO |
| Input Capacitance | 2.8pF |
| Input Voltage Noise Density | 25nV/sqrt Hz |
| Length | 4.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |