AD828AR-REEL7 OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Tape & Reel (TR).For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for Voltage Feedback.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Surface Mount.It has a base part number of AD828 that can be used to audio amp.Audio digital amplifier has a pin count of 8 on audio digital amplifier.Digital amplifier is made up of 8 terminations.Audio amplifier operates on a supply current of 14mA.Amplifier ic is constructed using 8 pins.The operating temperature should be less than 85°C.It is recommended that the operating temperature be at least -40°C.There are currently 2 channels available.The audio amplifier owns OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier type.Its supply type remains Dual.The audio amplifier ic gains a voltage of 73.98dB.It consumes 7.5mA quiescent current and is unaffected by external influences.
AD828AR-REEL7 Features8 pins
2 channels
AD828AR-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD828AR-REEL7 Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD828 |
| Pin Count | 8 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Quiescent Current | 7.5mA |
| Slew Rate | 450V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~36V ±2.5V~18V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Bandwidth | 130MHz |
| Gain Bandwidth Product | 30MHz |
| Voltage Gain | 73.98dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Bias Current | 3.3μA |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |